Kalendář

19.5.2017 - 10.6.2017

Festival muzejních nocí

Festival muzejních nocí Celorepublikový Festival muzejních nocí pořádá Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Národním muzeem a Asociací krajů ČR, pravidelně od roku 2005. V roce 2017 se tak uskuteční již XIII. ročník festivalu, který se bude konat od 19. května do 10. června 2017.


Festival muzejních nocí se stal ojedinělou kulturní a společenskou událostí, do které se stále zapojují nové instituce, a která nemá svým rozsahem v Evropě obdoby. Na letošním XIII. ročníku festivalu se podílí rekordních 552 institucí ze 178 měst.

Enormní zájem ze strany návštěvníků muzeí a galerií i médií, dal vzniknout slavnostnímu Národnímu zahájení festivalu, které se zrodilo na přelomu let 2007 a 2008 ve snaze zviditelnit
a přiblížit veřejnosti obor muzejnictví. Již tradičně se tato zahajovací slavnost koná pod záštitou jednoho z krajů a ve spolupráci s Asociací krajů České republiky, která se stala partnerem této akce.

Letos Festival muzejních nocí slavnostně zahájíme v pátek 19. května 2017 od 16 hodin v prostorách litoměřického hradu. Akce se uskuteční pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a starosty města Litoměřice Ladislava Chlupáče.

Slavnostního zahájení festivalu se zúčastní zástupci Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., Českého výboru ICOM, z. s., Ministerstva kultury ČR, krajů a krajských úřadů a další hosté z celé České republiky včetně zástupců členských institucí AMG, a zejména těch, kteří dne 17. května 2017 převzali v Betlémské kapli ocenění v jubilejním XV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016. Národní zahájení Festivalu muzejních nocí je pro ně příjemnou příležitostí prezentovat výsledky své práce a také prostorem pro setkání s kolegy a širokou veřejností, pro niž jsou aktivity sbírkotvorných institucí – muzeí a galerií – určeny především.

Na oficiální desáté Národní zahájení Festivalu muzejních nocí 2017 naváže dvoudenní Litoměřická muzejní noc – od 17 hodin v Oblastním muzeu v Litoměřicích, od 18 hodin pak v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a v dalších institucích, jež si připravily pestrou nabídku doprovodných programů pro malé i velké návštěvníky. Akce vážící se k Muzejní noci v Litoměřicích se přenesou také do druhého dne – soboty 20. května 2017.

Téměř měsíc trvající Festival muzejních nocí 2017 vyvrcholí XIV. ročníkem Pražské muzejní noci, která celý festival v sobotu 10. června 2017 uzavře. Informaci o tom, kdy se jednotlivé Muzejní noci v celé České republice konají a jaký je pro návštěvníky připraven program, naleznete na http://www.muzejninoc.cz. Festival muzejních nocí se koná při příležitosti Mezinárodního dne muzeí (18. května). Přijďte tento svátek oslavit společně s námi, muzejníky!

Tisk   |   Poslat akci známému


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

Copyright © 2013 Asociace krajů České republiky